Hopp til hovedinnhold
Uke 33 | 10. – 14. august 2026

Aktiviteter, opplevelser og installasjoner

I tillegg til alle debatter og stands, kan du også få med deg aktiviteter, opplevelsesbaserte installasjoner og kultur.

Installasjoner og aktiviteter

Ikke alt som foregår under Arendalsuka passer inn i de to hovedkategoriene «arrangementer» eller «stands». Du finner også aktiviteter, opplevelser og utstillinger. Her er noen av dem beskrevet nærmere.

Oppvekst og utdanning Helse og velferd

Duen og Ravnen – en buss om livet og døden

Stiftelsen Fransiskushjelpen 

Alle vil før eller siden møte sykdom, tap, sorg og død. Likevel finnes det få arenaer hvor vi kan utforske disse erfaringene på en trygg, meningsfull og alderstilpasset måte. Når alvorlig sykdom, sorg eller død rammer, opplever mange usikkerhet omkring egne reaksjoner, hva som er normalt å føle, og hvordan man kan snakke med andre om det som skjer.

«Duen og Ravnen - en buss om livet og døden» bidrar til å møte denne samfunnsutfordringen ved å gi mennesker språk, trygghet og innganger til samtaler om livets mest sårbare temaer. Gjennom film, kunst, teknologi, fortellinger og dialog skaper bussen et rom for undring, refleksjon og samtale om sykdom, sorg og død.

Prosjektet styrker livsmestring, fellesskap og helsekompetanse ved å gjøre det lettere å snakke om det som ofte oppleves vanskelig. Målet er ikke å gjøre døden mindre alvorlig, men å gjøre mennesker bedre rustet til å møte livets sårbarhet – både hos seg selv og hos andre.

Duen og Ravnen er et initiativ fra Stiftelsen Fransiskushjelpen. I sitt 70-årsjubileum viderefører stiftelsen sitt arbeid med å møte mennesker i livets mest sårbare faser i Oslo, og ønsker å gi nye generasjoner språk, trygghet og fellesskap i møte med sykdom, sorg og død. Organisasjonen er åpen for alle, uavhengig av tro, bakgrunn eller livssituasjon.

Internasjonalt Sikkerhet og beredskap

Beskutt ambulanse

Norges Røde Kors

Bare i 2025 ble 387 humanitære hjelpearbeidere drept. Dette medførte ikke bare tragiske tap av liv, det førte til at hele befolkningsgrupper mistet tilgang til grunnleggende helsetjenester.
 
Hvert angrep på humanitære arbeidere er et angrep på menneskeligheten selv: Medfølelse er blitt en forbrytelse, og konsekvensen er at hele samfunn blir etterlatt for å lide – alene, usett og uten omsorg. Verden har sluttet å reagere, til tross for hva som står på spill. 

Denne volden er ikke uunngåelig. Det er et valg. Replikaen av den beskutte ambulansen skal minne oss som tilskuere om dette valget, og at grusomheter gjentas fordi de tidligere har blitt tolerert. Historien har vist oss at det er mulig å snu en negativ utvikling, men det krever engasjement, mot og vilje.

Demokrati og rettigheter Stedsutvikling og samferdsel

Møtepunktet Punkt Oslo

Punkt Oslo etablerer årets Møtepunkt på Arendalsuka 2026. Midt på torget i Arendal setter vi opp en paviljong med Silent Disco og fyller den med mange gode samtaler, diskusjoner, foredrag, musikk og liv, fra ulike aktører. Velkommen til demokratiets dansegulv!

Punkt Oslo et innovasjonsdistrikt med fokus på Oslo sentrum. Vi jobber med å bedre samspillet mellom gründere, akademia, bedrifter, myndigheter og investorer for å få til mer innovasjon og å løse ulike utfordringer Oslo sentrum står overfor.

Sikkerhet og beredskap Teknologi og forskning

Esc Room

Tek Norge

«The Esc Room» er i Arendal hele uken. I en 40-fots container kan du føle på kroppen hvordan det er å bli utsatt for et cyberangrep.

Gjennom simuleringen, stresstestes din evne til å samarbeide, kommunisere og ta beslutninger under press, i et scenario inspirert av ekte cyberhendelser.

For nå er det alvor. Både Nasjonal sikkerhetsmyndighet, Politiets sikkerhetstjeneste og Etterretningstjenesten er samstemte: Trusselbildet er alvorlig og sammensatt, og digitale angrep brukes i økende grad mot kritisk infrastruktur.

Samtidig viser Ateas sikkerhetsrapport 2026 at norske virksomheter opplever en klar økning i hendelser som krever håndtering, mens færre enn én av fire øver regelmessig på beredskapsplanen sin.

Du er hjertelig velkommen inn i cybermørket. Det eneste cyberangrepet der du kan trykke Esc. Vi gleder oss til å se deg 😊

Stedsutvikling og samferdsel

MC-hengeren

Statens vegvesen

Statens vegvesen stiller med MC-hengeren på standen. MC-hengeren er bemannet med erfarne MC-folk som jobber med trafikksikkerhet i Statens vegvesen. Er det noe du lurer på eller ønsker å ta opp med oss? Besøk oss på Vegvesenets stand på Tyholmen! 

PS: Vi stiller med verdens største og beste vafler også i år. 

En mann med solbriller og veivesen-forkle steiker vafler i et gigantisk vaffeljern med kumlokk-mønster.
Foto: Arendalsuka / Mona Hauglid
Kultur og frivillighet Teknologi og forskning

«Stars of Polar Night» - fotoutstilling av Esther Horvath

Den tyske ambassade, den franske ambassade, Goethe-Institut, Institute francais, Alfred-Wegener-Institut

Fotoutstillingen «Stars of Polar Night» gir et unikt innblikk i livet og arbeidet ved forskningsbasen i Ny-Ålesund på Svalbard – et av verdens viktigste forskningsmiljøer for klimaforskning i Arktis. 

Gjennom sterke dokumentarfotografier skildrer den internasjonalt anerkjente fotografen og forskningsformidleren Esther Horvath forskernes arbeid for å forstå hvordan klimaendringene påvirker planeten vår. Gjennom sitt virke understreker Esther Horvath, fotograf fra Alfred Wegener-instituttet og National Geographic Explorer, behovet for å møte de globale klimaendringene. 

Utstillingen setter søkelys på den fransk-tyske forskningsbasen AWIPEV, men viser også hverdagen ved Norsk Polarinstitutt, Kings Bay og andre forskningsinstitusjoner i Ny-Ålesund. Bildene dokumenterer både den vitenskapelige innsatsen i et av verdens mest sårbare områder og det nære norsk-fransk-tyske samarbeidet om forskning, klima og internasjonal kunnskapsdeling.

Visningen i Arendal presenteres i samarbeid mellom Frankrikes og Tysklands ambassader i Oslo, Alfred Wegener-instituttet, Goethe-Institut, Institut français og Den norsk-tyske Willy Brandt-stiftelsen.

Esther Horvath vil holde tre omvisninger i utstillingen (på engelsk): 

  • Mandag 10.08 kl.13.30-14.00
  • Tirsdag 11.08. kl. 11.00-11.30
  • Onsdag 12.08. kl.17.15-17.45

I tilknytning til utstillingen arrangeres debatten «Climate Talks: Can a Photograph do what a Policy Paper Cannot?» mandag 10. 08. kl. 12.00-13.00 på Vitensenteret Sørlandet (Kystveien 2, Arendal). 
 

Kultur og frivillighet Klima, natur og miljø

Tradisjonshåndverk og vindusrestaurering

Fortidsminneforeningen

På Fortidsminneforeningens stand vil det i år være formidling og demonstrasjon av vindusrestaurering i samarbeid med bedriften Bøylestad Moen, og andre tradisjonshåndverk demonstrert gjennom uka av unge håndverkere tilknyttet foreningens ressursgruppe.

Overføring av handverkskompetanse er essensielt i arbeid med å ivareta og istandsette gamle bygg og kulturminner. En grønnere byggenæring vil kreve stor omstilling. Gjennom satsing på utdanning og videreføring av tradisjonsbåren kunnskap og håndverk til nye generasjoner av håndverkere ønsker vi å sette søkelys på reparasjon, gjenbruk, sirkulærøkonomi og bedre varighet og kvalitet i de byggene vi allerede omgir oss med. 

Denne kompetansen mener Fortidsminneforeningen kan tilgjengeliggjøres for huseiere, yrkesfagelever, håndverksbedrifter og alle interesserte i å ta vare på bygningsarven gjennom blant annet kurstilbud i videregående skole og ved å etablere bygningsvernsentre over hele landet med kompetanse på lokal byggeskikk og håndverk. 

Helse og velferd Kultur og frivillighet

Badstue

Norges Badstulaug, Oslo Badstuforening

Badstua er et varmt rom, både bokstavelig og sosialt. Under Arendalsuka inviterer Oslo Badstuforening og Norges Badstulaug til åpen badstue som en lavterskel møteplass der mennesker kan senke skuldrene, møtes på tvers av roller og snakke sammen i en uformell ramme. Slik vil vi vise hvordan badstuekultur kan bidra til bedre folkehelse, sterkere fellesskap, lavterskel friluftsliv og mer inkluderende lokalsamfunn.

Oslo Badstuforening arbeider for «Badstue til folket» og for at flest mulig skal ha tilgang til gode, varme badstuer. Norges Badstulaug arbeider nasjonalt for en raus og åpen badstukultur, allmenn tilgang til badstue, god folkehelse og lavterskel friluftsliv. Sammen ønsker vi å skape varme rom, med damp, hjertevarme og plass til flere.

 

Full badstu under Arendalsuka 2024.
Foto: Arendalsuka / Mona Hauglid
Klima, natur og miljø Næring og økonomi

Skogteltet

Norges Skogeierforbund

På Norges Skogeierforbunds skogtelt ønsker vi å skape en åpen møteplass for samtaler om noen av Norges viktigste samfunnsutfordringer: klima, natur, verdiskaping, beredskap og levende lokalsamfunn. Skogen spiller en nøkkelrolle i overgangen til et mer bærekraftig samfunn, både som karbonlager, råvarekilde og grunnlag for arbeidsplasser over hele landet.

Gjennom korte podkastsamtaler og møter med politikere, næringsliv, organisasjoner og andre samfunnsaktører ønsker vi å løfte fram ulike perspektiver og bidra til kunnskapsbasert dialog om hvordan vi kan kombinere bruk og vern av naturen. Målet er å skape større forståelse for skogens betydning og finne løsninger som både styrker klimaet, naturen og norsk verdiskaping.

I Skogteltet blir det konkurranser og aktiviteter gjennom hele uka. 

Kultur og frivillighet

Pro Monumentas rullende verksted

Pro Monumenta

Pro Monumenta er et bærekraftig system for vedlikehold av kulturminner, der forebygging står i sentrum. Blant tiltakene er mobile verksteder – med håndverkere som reiser rundt til historiske bygg for å gjøre tilstandsanalyser, og gjennomføre enkle strakstiltak på stedet for å hindre ytterligere forfall. Pro Monumenta har også etablert opplæringssentre for tradisjonshåndverk, og bidrar til å styrke kompetansen på kulturminnevern i hele Slovakia.

Kjernen i arbeidet er forebyggende vedlikehold av kulturminner. I stedet for å vente til bygninger forfaller og må restaureres for store beløp, jobber fagfolk systematisk med inspeksjon, mindre reparasjoner og rådgivning til eiere.

Under Arendalsuka kan du møte Pro Monumentas inspektører og se hvordan de arbeider.

Pro Monumenta er utviklet av det slovakiske direktoratet for kulturminneforvaltning, Monuments Board. Prosjektet er finansiert gjennom EØS-midlene med Riksantikvaren som norsk samarbeidspartner.

Stedsutvikling og samferdsel Teknologi og forskning

Selvkjørende bestillingstransport

Ruter

Bilen er for mange den suverent foretrukne reiseformen, både i dagliglivet og til lengre utfarter. Bilen er komfortabel, personlig og tilgjengelig når du vil. Utfordringen med utstrakt privatbilisme er at det ikke er bærekraftig, hverken for byregioner eller kloden. Hvis vi som samfunn skal klare å redusere mengden privatbiler, må det offentlige transporttilbudet utvides med helt nye reiseformer som kan gi folk den samme følelsen av frihet og fleksibilitet som bilen gir dem i dag. 

På vår stand i Arendalsuka viser vi frem et eksempel på fremtidens selvkjørende alternativ: En autonom ID. Buzz som kan plukke deg opp der du er og kjøre deg dit du skal. Kjøretøyet settes snart i drift som del av Ruters pilotprosjekt i Groruddalen. Kom og prat med oss om fremtidens mobilitet, og få et innblikk i en reiseform som innen noen år kan bli en normal del av hverdagen din.
 

Oppvekst og utdanning Helse og velferd

Sammen for barn og unge i Agder

Agdermodellen - «Sammen for barn og unge i Agder» arbeider for å lage et felles kart over tjenestene innen psykisk helse. Målet er både å styrke samhandlingen mellom fagfolk og gjøre det enklere for tjenestene, barn, unge og foresatte å finne veien frem i hjelpeapparatet. Dette gjør vi i samarbeid med Sørlandet Sykehus og alle kommunene i Agder.

Benken vi plasserer under Arendalsuka synliggjør en samfunnsutfordring: at noen barn og unge fortsatt faller mellom to stoler når de trenger hjelp. Benken er et symbol på tankegangen om å bygge benker, ikke stoler. Ved å gjøre benken synlig i bybildet under Arendalsuka, ønsker vi å engasjere, skape samtaler og vise at vi sammen kan ivareta sikkerhetsnettet rundt barn og unge.

Prosjektet Agdermodellen, barn og unges helsetjeneste, er en samhandlingsmodell forankret i Helsefelleskapsstrukturen og eies av Agder sine 25 kommuner og Sørlandet Sykehus. Modellen har som mål å utvikle en fremtidsrettet samhandlingsmodell som gir oversiktlige tjenester der både brukere og fagpersoner vet hvem som gjør hva, hvor og når. Som en del av dette arbeidet utvikles det også en nettside, «Sammen for barn og unge i Agder», som skal gjøre informasjon om psykisk helse og tjenestene mer tilgjengelig for barn, unge, foresatte og fagfolk.  
 

Installasjoner og aktiviteter

Lenken er kopiert!