Beste praksis i beredskap – når innsatsen må henge sammen
Arrangeres av Tekna og Standard Norge
Om arrangementet
Norge står i en mer kompleks risiko- og trusselsituasjon enn på lenge. Klimaendringer, geopolitisk uro og digital sårbarhet skjerper kravene til beredskap og samhandling på tvers av sektorer, nivåer og landegrenser.
I arbeidet med totalberedskap er det avgjørende at statlige og regionale myndigheter, kommuner, næringsliv og frivillige aktører kan samhandle effektivt både i planlegging og når krisen inntreffer. Men dette krever mer enn gode intensjoner. Aktørene må ha et felles grunnlag slik at metoder, terminologi og systemer faktisk fungerer sammen.
Lovverk og instrukser setter rammene, men standarder kan bidra til å gjøre kravene operative i praksis. De kan tydeliggjøre forventninger, fremme beste praksis og sikre at ulike aktører arbeider etter samme prinsipper.
Hvordan kan standarder, regelverk og instrukser brukes mer målrettet for å styrke norsk beredskap og samhandlingsevne?
Arrangementet samler perspektiver fra forskning, myndigheter, standardisering og praktisk beredskapsarbeid til en samtale om hvordan vi bygger et mer robust og koordinert samfunn.
Programskisse
Innledning
Kort introduksjon til dagens risikobilde, behovet for styrket samhandling og hvordan beste praksis kan bidra til økt motstandskraft i samfunnet.
Forskning og kunnskapsgrunnlag
Perspektiver på totalberedskap og samhandling.
Myndighetsperspektivet
Status for norsk beredskap og erfaringer fra hendelser, øvelser og evalueringer.
Standardisering som verktøy
Hvordan standarder kan bidra til bedre koordinering og deling av beste praksis.
Praktiske erfaringer fra beredskapsarbeid
Innspill fra aktører i offentlig sektor, kritisk infrastruktur, næringsliv og operativ beredskap.
Avsluttende debatt
Diskusjon om norsk beredskap og veien videre.
Lenker
Medvirkende
professor, NMBU
vegdirektør / bærekraftsdirektør, Statens vegvesen
president, Tekna
adm. direktør, Standard Norge
Kontakt
Se også
Se alle arrangementerNår lovlig blir farlig – økonomiske virkemidler i det nye trusselbildet
Arrangeres av Dagens Næringsliv
Med Osman Kibar
Med
Med
Med