Hopp til hovedinnhold
Uke 33 | 10. – 14. august 2026
Debatt
Helse og velferd

Diabetes type 1: Sett fra innsiden og utsiden

Arrangeres av Sanofi Norge

Tirsdag 11. august

Kl. 13:00 – 14:15

Kirkebakken 13

Om arrangementet

Velkommen til et arendalsarrangement for deg som lever med diabetes type 1 og vil le litt av alvoret. For deg som kjenner noen som gjør det, og vil forstå litt mer. For deg som tar beslutninger, og lurer på hvor alvorlig dette egentlig er. Eller for deg som bare har en ledig time i Arendal og vil bli litt klokere, samtidig som du trekker på smilebåndene.

I dette arrangementet vil vi starte på innsiden av sykdommen, med en sofaprat mellom komiker Marlene Stavrum og Emma Nilsen Furland fra Ungdiabetes. Her skal de snakke om hvordan det er å leve med en sykdom man aldri helt kan legge fra seg, ikke engang når livet helst skulle handlet om noe helt annet.

Deretter ser vi sykdommen utenfra og inn. Oslo Economics skal gi et første innblikk i nye tall fra en kommende rapport om sykdomsbyrden ved diabetes type 1. Rapporten publiseres først senere på høsten, men under Arendalsuka løftes noen av funnene og perspektivene frem.

Til slutt løfter vi samtalen til samfunnsnivå. Gjennom et panel bestående av ulike aktører skal vi utforske hva som skjer når levd liv og teknologisk utvikling møter helsepolitikk, prioriteringer og samfunnsøkonomi, og hva det kan bety for hvordan Norge forstår og møter diabetes type 1 fremover.

I dette Arendalsarrangementet om diabetes type 1 vil vi se på sykdommen fra innsiden, utsiden og litt fra venterommet mellom politikk og praksis.

Dette er et arrangement av Sanofi Norge, hvor programmet er utviklet i samarbeid med Diabetesforbundet.

Medvirkende

Marlene Stavrum

Komiker

Christoffer Bugge

Samfunnsøkonom, Oslo Economics

Emma Nilsen Furland

Styreleder, Ungdiabetes

Camilla Aase

Politisk rådgiver, Diabetesforbundet

Kontakt

Karianne Kroglund Monstad

kkm@rudpedersen.com

+4746742770

Samtale

Politisk preik

Arrangeres av Tankesmien Agenda +1

Onsdag 12. august Kl. 19:00 – 20:30
Bankgården

Med Jo Moen Bredeveien

Annet
Kultur/aktivitet

Er Norge en havnasjon?

Arrangeres av Universitetet i Agder +1

Torsdag 13. august Kl. 20:00 – 21:00
UiA-teltet

Med Johanna Marcussen, Ellen Krefting, Sørlandet shanty kor

Klima, natur og miljø
Debatt

En MS-diagnose, ulike behov og helsetilbud

Arrangeres av MS-forbundet Norge

Mandag 10. august Kl. 16:30 – 17:15
Hjerneteltet

Med Anne Mette Øvrum, Jan Anders Istad, Pia Bekkeli, Roy Tore Hanssen, Marton König +1 til

Helse og velferd
Tirsdag 11. august Kl. 08:00 – 08:45
GRID-Arendal

Med Ellen Rønning-Arnesen, Lisbeth Sommervoll, Hilde Terese Hamre, Anne Karin Rime, Jan Ivar Nygårdsvold Ingebrigtsen

Helse og velferd Teknologi og forskning
Lenken er kopiert!