Er grisen en joker i den norske matberedskapen?
Arrangeres av Norsvin SA og Rethink Food AS
Onsdag 12. august
Kl. 11:00 – 12:00
Nedre Tyholmsvei 1
Om arrangementet
Norsk matproduksjon er avhengig av landbruksdyrene for å opprettholde selvforsyningsevnen.
Svinenæringen står midt i en omlegging til en drift med større helsegevinster, der besetningene blant annet er bedre rustet mot økende smitte fra eksterne smittekilder. Det kan gjøre grisen til en joker for norsk selvforsyning og nasjonal beredskap.
Norsk svin er i praksis en sikker tilgang til mat. Den trenger nesten bare norske fôrråvarer, har generelt god helse og lavere klimaavtrykk. Det har gjort norsk svinegenetikk ettertraktet internasjonalt.
Et økende antall bøndene ønsker å legge om til det som er en mer moderne og biosikker drift, men omleggingen er lite kjent og får lite drahjelp. Hvordan skal norsk matberedskap organiseres, og sover norske politikere og myndigheter i timen?
Hvilken rolle har politikerne i en tid med økt press på matsystemet? Hvilken rolle kan grisen spille i det norske matsystemet i dag? Og ikke minst, hvilken betydning får dette i en tid med økende smittepress?
Lenker
Medvirkende
Adm. Dir, Norsvin SA
Partner, Rethink Food
Forsker, Nibio
Direktør for Trygg mat og Dyrevelferd, Nortura
Kategoridirektør, Norgesgruppen
Stortingsrepresentant, Arbeiderpartiet
Stortingsrepresentant, Høyre
Stortingsrepresentant, FrP
Styreleder, Norsvin
Kontakt
Se også
Se alle arrangementerMed Caroline Helen Arentz, Jon Arne Rasmussen
Med Monica Fossnes Petersson
Vedlikehold av marinefartøy: Muligheter ved militært-sivilt samarbeid
Arrangeres av CCB Naval Services
Med Terje Paulsen
Forebygging av vold i nære relasjoner: Ubrukt potensial i kriminalomsorgen?
Arrangeres av Frelsesarmeens rusomsorg
Med Benjamin Brekke-Nærstad, Martine Howden, Andreas Ribe, Johan Lothe, Cecilie Guldvog +4 til