Hopp til hovedinnhold
Uke 33 | 16. – 20. august 2027
Debatt
Energi og industri

Europa går tungt inn med støtte til hydrogenutrulling i Norge – griper norske politikere muligheten?

Arrangeres av NORHyWAY, RENERGY / Fremtidens Industri, GreenH, Vireon og Siemens

Tirsdag 11. august

Kl. 14:45 – 15:45

Megleren

Strandgaten 1

Rullestoltilpasset lokale
Rullestoltilpasset WC

Om arrangementet

Først fikk NORHyWAY, Norges første Large-scale Hydrogen Valley, tildelt 240 millioner kroner i EU-støtte til 16 industripartnere som bygger hydrogenløsninger fra Oslofjorden til Hammerfest. Et prosjekt som skal demonstrere at hydrogen kan fungere som et kommersielt marked innen 2030.

Deretter kom nyheten om at GreenH, partner i NORHyWAY, og Gen2 Energy er tildelt til sammen 124 millioner euro, tilsvarende rundt 1,35 milliarder kroner, gjennom EUs hydrogenauksjon.

Hvis norske politikere griper mulighetene som ligger i NORHyWAY-prosjektet, vil det utløse investeringer på 11,4 milliarder kroner i norsk industri. Men har regjeringen «mistet» sin hydrogenstrategi? Hva er det EU ser som norske politikere ikke ser?

Da prosjektet ble lansert, kalte statsråd Andreas Bjelland Eriksen det et gjennombrudd for norsk hydrogenutvikling, og varslet at de kritiske spørsmålene ville komme, fordi Norge er avhengig av at dette lykkes. Dette arrangementet er arenaen for de spørsmålene.

De første investeringsbeslutningene er tatt. EU satser på norsk gjennomføringsevne. Henger norsk politikk med?

RENERGY koordinerer NORHyWAY og inviterer, sammen med GreenH, Siemens og Vireon, til åpen debatt med sentrale stemmer fra EU, norske politikere, industri og fagmiljø. Arrangementet kombinerer korte innlegg med politisk debatt.

Vi debatterer:
- Hva kan norske politikere konkret gjøre for at hydrogen lykkes?
- Teknologinøytralitet: rettferdig prinsipp eller hinder for hydrogen?
- Maritim klimateknologi er en norsk eksportmotor. Skal vi akseptere at andre land tar ledelsen – og jobbene – fra oss?
- Er hydrogen kun relevant for maritim sektor i Norge – eller burde vi også legge til rette for økt bruk i industri, tungtransport og luftfart?

Program:
Introduksjon: NORHyWAY

Innlegg fra Siemens - Nils Klippenberg
Innlegg fra GreenH - Morten Solberg Watle
Innlegg fra fagekspert - Guro Henriksen, Oslo Economics

Paneldebatt:
Moderator: Nils Klippenberg, CEO, Siemens
Statssekretær Astrid Willa Hoem - Arbeiderpartiet
Elias Eide - Høyre
Per Øyvind Voie - Vireon
Morten Solberg Watle - GreenH
Tom Oddgeir Johnsen - Rederiforbundet

Medvirkende

Nils Klippenberg Ordstyrer

CEO, Siemens

Per Øyvind Voie

CEO, Vireon

Morten Solberg Watle

CEO, GreenH

Astrid Willa Hoem

Statssekretær (AP), Klima- og miljødepartementet

Tom Oddgeir Johnsen

Klimarådgiver, Rederiforbundet

Elias Eide

Politisk Rådgiver i Stortingsgruppa, Høyre

Guro Henriksen

Partner, Oslo Economics

Kontakt

Mona Pettersen

mona@fi-nor.no

94986572

Hydrogen industri Flaskehalser og investeringstakt Verdiskaping og energipolitikk
Kultur/aktivitet

Kan teknologi gjøre oss mer til stede i verden rundt oss?

Arrangeres av Digin +1

Fredag 14. august Kl. 10:00 – 10:45
S/S Solrik

Med Caroline Helen Arentz, Jon Arne Rasmussen

Klima, natur og miljø Teknologi og forskning
Mingling

Innovasjonsmingling

Arrangeres av KS

Onsdag 12. august Kl. 15:00 – 16:00
Eurekabygget

Med Monica Fossnes Petersson

Teknologi og forskning
Tirsdag 11. august Kl. 10:30 – 11:15
MS Sandnes

Med Terje Paulsen

Næring og økonomi Sikkerhet og beredskap
Tirsdag 11. august Kl. 12:00 – 12:45
Tyrili Arena Arendal

Med Benjamin Brekke-Nærstad, Martine Howden, Andreas Ribe, Johan Lothe, Cecilie Guldvog +4 til

Helse og velferd Sikkerhet og beredskap
Lenken er kopiert!