Hopp til hovedinnhold
Uke 33 | 10. – 14. august 2026
Debatt
Internasjonalt Næring og økonomi

Handel under press: Kan globaliseringen overleve?

Arrangeres av ENRX

Onsdag 12. august

Kl. 11:30 – 00:30

Langbryggen 9, Takterassen

Om arrangementet

Økende proteksjonisme, geopolitisk rivalisering og regionale blokker utfordrer etablerte verdikjeder og endrer rammene for internasjonal handel. For norske eksportbedrifter betyr dette større usikkerhet, økt risiko og mer krevende langsiktig planlegging.
ENRX inviterer til debatt om hvordan norsk industri kan navigere i et mer fragmentert verdensmarked. Hvordan påvirkes forsyningskjeder, energi, teknologi og investeringer av konflikt og politisk uro? Hvilke markeder er trygge for langsiktige satsinger?
Vi diskuterer også forholdet mellom handel, demokrati og ansvar: Hvordan balansere avkastning mot politisk, miljømessig og menneskerettslig risiko? Hva betyr økt proteksjonisme og nye handelsbarrierer for Norge – og for avtaler som EØS?
Til slutt retter vi blikket mot klima og energi som strategiske faktorer i global handel. Hvem kontrollerer fremtidens ressurser, og hvilken rolle kan Norge spille?
Målet er å belyse hva som står på spill for norsk industri – og hvordan teknologi, samarbeid og tydelige verdier kan bidra til en mer robust og bærekraftig fremtid.

Medvirkende

Bjørn Eldar Petersen

CEO, ENRX

Bård Stranheim Ordstyrer

Kontakt

Bente Amandussen

Communication Manager

bente.amandussen@enrx.com

+4795741735

globalisering industri internasjonal handel geopolitikk
Samtale

Kvinnehelse og arbeidsliv

Arrangeres av AGDER ARBEIDERPARTI +1

Onsdag 12. august Kl. 18:00 – 19:30
Vitensenteret Sørlandet

Med Grethe Strand

Arbeidsliv Helse og velferd
Samtale

Når gode intensjoner havner i søpla

Arrangeres av Too Good To Go

Torsdag 13. august Kl. 09:00 – 10:00
Thommesengården

Med

Klima, natur og miljø Næring og økonomi
Mandag 10. august Kl. 16:00 – 16:45
Kambuzi

Med Stine Horn, Trine Østreng

Internasjonalt
Tirsdag 11. august Kl. 09:00 – 10:30
Arendal gamle rådhus

Med H.E. Tore O. Sandvik, H.E. Nabila Freidji, H.E. Yue Hou, H.E. Jan Thompson, H.E. Akira Sugiyama +3 til

Internasjonalt Klima, natur og miljø
Lenken er kopiert!