Hva er det vi glemmer når verden brenner?
Arrangeres av Nansen Fredssenter, Det Europeiske Wergelandsenteret, Arkivet, HL-senteret, Raftostiftelsen, Falstadsenteret, Narviksenteret, Stiftelsen 10. august og Antirasistisk Senter
Mandag 10. august
Kl. 11:00 – 12:30
Langbryggen
Om arrangementet
Kriger, konflikt, kriser og verdenslederes radikale handlinger preger nyhetsbildet og setter dagsorden – både globalt og nasjonalt. Bildene er sterke, tempoet er høyt, og oppmerksomheten beveger seg raskt fra den ene hendelsen til den neste. Vår virkelighetsoppfatning formes også av aktører som styrer hva som vises – fra autoritære statsledere til Big Tech, som gjennom utspill, algoritmer og kunstig intelligens påvirker hvilke historier som når fram til oss. Midt i denne strømmen av dramatiske hendelser og emosjonelt triggende budskap: Hva er det vi ikke ser? Hva og hvem blir glemt? Hvilke grep er det viktig at vi tar nå?
I dette felles åpningsarrangementet inviterer freds- og menneskerettighetssentrene i Norge til en ettertenksom og samlende samtale om hva som står på spill når verden oppleves å stå i brann.
Sammen med sentrale stemmer fra forskning, media, politikk og sivilsamfunn retter vi blikket mot det mindre synlige og det mer langsomme: menneskerettigheter under press, sivilsamfunnets handlingsrom, demokratisk motstandskraft og behovet for dialog i stadig mer polariserte samfunn.
Med utgangspunkt i freds- og menneskerettighetssentrenes erfaring fra dokumentasjon, undervisning og dialogarbeid, åpner vi Arendalsuka 2026 med en samtale som inviterer til refleksjon, ro og retning – i en tid preget av uro og raske konklusjoner.
I panelsamtalen spør vi:
• Hva skjer med de lange linjene når krisene kommer tett?
• Hvilke perspektiver og erfaringer faller utenfor – og hvordan kan vi bringe dem tilbake i samtalen?
I arrangementet lanseres også en ny medieanalyse fra Retriever, Nordens ledende aktør innen medieovervåkning, ved analysesjef Ragnhild-Marie Reistad Nerheim: "Hva er det vi glemmer når verden brenner?"
Medvirkende
Seniorrådgiver, Retriever medieanalyse
Daglig leder, Nansen Fredssenter
Daglig leder, Raftostiftelsen
Direktør, Falstadsenteret
Direktør, Arkivet
Daglig leder, Antirasistisk Senter
Direktør, HL-senteret
Direktør, Narviksenteret
Tidligere styreleder, Stiftelsen 10. august
Direktør, Det Europeiske Wergelandsenteret
Rådgiver, Tankesmien Agenda
Rådsmedlem, Ung Ytring 2030
Kontakt
Se også
Se alle arrangementerMed Caroline Helen Arentz, Jon Arne Rasmussen
Med Monica Fossnes Petersson
Vedlikehold av marinefartøy: Muligheter ved militært-sivilt samarbeid
Arrangeres av CCB Naval Services
Med Terje Paulsen
Forebygging av vold i nære relasjoner: Ubrukt potensial i kriminalomsorgen?
Arrangeres av Frelsesarmeens rusomsorg
Med Benjamin Brekke-Nærstad, Martine Howden, Andreas Ribe, Johan Lothe, Cecilie Guldvog +4 til