Hopp til hovedinnhold
Uke 33 | 10. – 14. august 2026
Seminar
Kultur og frivillighet Næring og økonomi

Kinoen som fellesarena: Hvordan sikrer vi Norges mest tilgjengelige kulturtilbud?

Arrangeres av FILM&KINO

Tirsdag 11. august

Kl. 14:30 – 16:00

Sal 3

Friergangen 3

Rullestoltilpasset lokale
Rullestoltilpasset WC
Hørselshjelpemidler

Om arrangementet

Kinoen er Norges mest tilgjengelige kulturtilbud og en av våre viktigste fellesarenaer. I en tid der kulturvaner er i endring og det digitale tilbudet vokser, står kinoen fortsatt som et unikt sted der mennesker møtes, opplever kunst og underholdning sammen og deler den samme historien i samme rom. Det gjør kinoen til en sentral samfunnsaktør både kulturelt, sosialt og demokratisk.

Film & Kino inviterer politikere, kulturledere og bransjeaktører til en samtale om hvordan vi sikrer et sterkt og framtidsrettet kinotilbud i hele landet. Seminaret vil belyse hvilke rammevilkår som trengs for å opprettholde et mangfoldig kino-Norge, og hvordan kinoene kan være relevante og tilgjengelige møteplasser for alle aldersgrupper og lokalsamfunn.

Vi retter søkelyset på to hovedspørsmål: Hva må politikerne gjøre for å sikre gode kulturpolitiske rammer for kinoene, og hva kinoene selv må gjøre for å utvikle sterke publikumsopplevelser og være aktive kulturelle møteplasser også i framtiden?

Gjennom innlegg og panelsamtale utforsker vi blant annet:
- hvordan kinoer kan styrke sin rolle som inkluderende møteplasser
- hvordan vi sikrer geografisk og sosial tilgjengelighet til film
- hvilken betydning fellesskapsopplevelsen har i dagens medievirkelighet
- hvilke forventninger som bør stilles til både offentlige myndigheter og bransjen
- hvordan vi sammen bygger et bærekraftig og robust kinotilbud i hele landet

Målet med seminaret er å skape en konstruktiv og fremtidsrettet dialog om film som kulturformidler, kinoens samfunnsoppdrag og hvilke tiltak som skal til for å sikre at Norge også i årene fremover har et levende, mangfoldig og tilgjengelig kino- og filmtilbud.

Film & Kino ønsker velkommen til en viktig samtale om fellesskap, kulturpolitikk og kinoens plass i morgendagens Norge.

Lenker

Kontakt

Espen Lundberg Pedersen

Administrerende Direktør

espen@kino.no

95195898

Kino Film Kultur Kulturpolitikk
Samtale

Kvinnehelse og arbeidsliv

Arrangeres av AGDER ARBEIDERPARTI +1

Onsdag 12. august Kl. 18:00 – 19:30
Vitensenteret Sørlandet

Med Grethe Strand

Arbeidsliv Helse og velferd
Samtale

Når gode intensjoner havner i søpla

Arrangeres av Too Good To Go

Torsdag 13. august Kl. 09:00 – 10:00
Thommesengården

Med

Klima, natur og miljø Næring og økonomi
Mandag 10. august Kl. 16:00 – 16:45
Kambuzi

Med Stine Horn, Trine Østreng

Internasjonalt
Tirsdag 11. august Kl. 09:00 – 10:30
Arendal gamle rådhus

Med H.E. Tore O. Sandvik, H.E. Nabila Freidji, H.E. Yue Hou, H.E. Jan Thompson, H.E. Akira Sugiyama +3 til

Internasjonalt Klima, natur og miljø
Lenken er kopiert!