Klimarettsaker og oponionen
Arrangeres av NORGES TEKNISK-NATURVITENSKAPELIGE UNIVERSITET NTNU
Tirsdag 11. august
Kl. 12:30 – 13:30
Om arrangementet
Klimarettsaker
Klimarettsaker har de siste årene vist seg å være et kraftig instrument for å fremme klimabevissthet og -handling. Dette arrangementet ønsker å undersøke hvordan juridiske strategier kan påvirke klimabevisstheten hos folk flest og mobilisere til samfunnsendring.
Vi planlegger å trekke på innsikt fra akademia, frivillige organisasjoner, juridiske eksperter og mediefolk. Deltakerne vil se på hva som kan brukes som bevis i klimarettssaker, om det finnes alternative metoder for å dokumentere bevis, hvordan frivillige organisasjoner initierer klimasaker, hvordan klimarettsaker påvirker jus og politikk og hvordan denne utviklingen former offentlig bevissthet og mediefortellinger.
Ved å koble disse perspektivene fra forskning, jus, media og politikk vil møtet vise i hvilken grad rettssaker kan fungere som en pådriver for klimabevissthet og kollektiv handling.
Arrangør: NTNU Fellesskap
Tentativt oppsett for dagen:
Del 1:
Innlegg fra forskere NTNU
Innlegg fra jurister
Innlegg fra klima/miljøorganisasjon
Del 2:
Innlegg fra forskere NTNU/andre institusjoner
Innlegg fra journalister
Innlegg politikere
Del 3:
Panelsamtale
Medvirkende
Direktør NTNU Fellesskap, NTNU
Kontakt
Frode.nystuen@ntnu.no
+4745277759
Se også
Se alle arrangementerPasientsikkerhet for eldre i sykehjem
Arrangeres av Ukom, Statens undersøkelseskommisjon for helse- og omsorgstjenesten
Med Gisle Lunde, Eskil Domben, Darren, Spennende gjester
Med Gisle Lunde, Mona, Morten, Spennende gjester
Med Laila Mathisen, Hanne Andresen, Andreas Husøy, TBA