Kristin Flood og didjeridoo-musiker Zotora inviterer til en spennende reise gjennom Dantes inferno.
Arrangeres av Folkeakademiet
Tirsdag 11. august
Kl. 17:45 – 19:00
Om arrangementet
Kristin Flood og didjeridoo-musiker Zotora Per Nygaard inviterer til en sterk kunstnerisk reise gjennom Dantes Inferno. Gjennom fortelling, musikk og levende formidling møter publikum menneskene Dante plasserte i helvete – de grådige, maktsyke, selvbedragende og hensynsløse. Men forestillingen handler ikke først og fremst om middelalderen.
Den handler om spørsmål som fortsatt angår oss: Hva skjer når egeninteresser overskygger fellesskapet? Når jakten på mer blir viktigere enn hensynet til andre? Og hvilke verdier trenger et samfunn for å holde kursen?
Med Kristin Floods folkelige gjenfortelling og Zotora Per Nygaards særegne lydlandskap blir en av verdenslitteraturens største fortellinger til en sterk og aktuell opplevelse.
En forestilling om menneskets skyggesider, samfunnets moralske kompass, og kunsten som får oss til å se vår egen tid med nye øyne.Denne originale forestillingen fører deg inn i en av litteraturen største fortellinger på en gripende måte.
Denne forestillingen er ofte satt opp i Emanuel Vigelands museum.
Zotora (Per Nygaard)
Zotora er Norges fremste didgeridooutøver og en av Europas første profesjonelle musikere på instrumentet. Etter å ha studert hos Australias urbefolkning har han gjennom flere tiår skapt unike musikalske opplevelser der lyd, pust, natur og meditasjon smelter sammen. Han er særlig kjent for sine stemningsfulle konserter i Emanuel Vigeland Museum og for sitt arbeid med å formidle didgeridooens tradisjoner og kraft.
What the press has to say:
"Zotora masters fully this technique of breathing as David Hudson and other famous didgeridoo players. For urban people, this is a sixty-five-minute exotic meeting with nature"
- Urban - Gunnar Innvær
Kristin Flood
Kristin Flood er forfatter, journalist og foredragsholder, bosatt i Venezia. Hun har arbeidet for blant annet VG, NRK og Aftenposten.
Italieneren Dante Alighieris hovedverk Den Guddommelige Komedie regnes som et av de største og mest kompliserte mesterverkene i vestens litteraturhistorie. Det er på totalt 5000 vers og Inferno er av den første tredjedelen. Gjennom sju hundre år har Dante inspirert kunstnere, forfattere, forskere og alminnelige lesere over hele verden. Inferno er kjent i Norge gjennom oversettelser på nynorsk og bokmål. Kristin Floods bok er den første lettleste
og komprimerte versjonen av Inferno utgitt i Norge.
Medvirkende
Forfatter, journalist, Selvstendig
Musiker, Selvstendig
Kontakt
Leder av Folkeakademiet Agder og Folkeakademiet AKA - Agenda Kultur Arendal
engsoleie@yahoo.no
Se også
Se alle arrangementerHåndbåren framtid: Hvordan mat, håndverk og opplevelser skaper regenerative reisemål
Arrangeres av Arendal kommune/ Med Hjerte For Arendal +6
Med Lisbeth Iversen, Per Gunnar Hettervik
Med Truls Inderberg, Andrè Holthe, Elise Lindeberg
Med Thomas Angeltveit
Med Ola Svenneby