Når hverdagsmobiliteten blir en del av totalforsvaret
Arrangeres av #vårtagder, Agder fylkeskommune, Statsforvalteren i Agder og Agder kollektivtrafikk
Om arrangementet
Transport og mobilitet er avgjørende for et velfungerende samfunn – både i hverdagen og når kriser oppstår.
Arrangementet belyser hvordan veier og kollektivtransport inngår i totalforsvaret, hvilke sårbarheter som finnes i transportsystemet, og hvilket ansvar fylkeskommunen har i samspill med andre forvaltningsnivåer. Hvordan sikrer vi at innbyggere og næringsliv kommer fram – enkelt, trygt og grønt – også når samfunnet settes under press?
Med utgangspunkt i risikobildet for Agder ser vi på hvilken betydning fylkesveier og kollektivtransport har som kritisk infrastruktur og del av den sivile transportberedskapen.
Fylkeskommunale veier brukes daglig av tusenvis av innbyggere, men får en helt ny betydning i krise- og beredskapssituasjoner. Klimaendringer med mer ekstremvær setter infrastrukturen under økt press.
Er vi godt nok rustet når hverdagsveien plutselig blir kritisk infrastruktur?
Hvordan frakter vi innbyggerne fra A til Å, når samfunnet går i stå? Kollektivtransport handler ikke bare om daglige reiser til jobb og skole – den er også en viktig del av samfunnets beredskap.
Statssekretær Cecilie Knibe Kroglund fra samferdselsdepartementet deltar i en samtale om rammene for fylkeskommunal beredskap i møte med et stadig mer komplekst risikobilde. Hvilket ansvar har fylkeskommunen i totalberedskapen, og hvilke forventninger stilles fra statlig og nasjonalt nivå?
Hvordan kan samspill mellom forvaltningsnivåene styrkes, og hvor går grensen mellom ambisjoner og tilgjengelige ressurser? Samtalen setter transport, beredskap og samfunnsansvar inn i en større politisk og strategisk sammenheng.
Videolenke
vimeo.com/event/5989448Medvirkende
Statssekretær, Samferdselsdepartementet
Rådgiver beredskap, Statsforvalteren i Agder
Spesialkonsulent sikkerhet og beredskap, Agder kollektivtrafikk
Avdelingsleder vegdrift, Agder fylkeskommune
Rådgiver, Agder fylkeskommune
Kontakt
Se også
Se alle arrangementerMed Per Martin Knutsen, Lene Lunde, Sverre Simen Hov, Bettina Husebø, Tina Larsen
AI is changing how SMBs operate: What leaders need to rethink about security
Arrangeres av SMB NORGE +1
Med Abhishek Ramavat
Med
Med Ari Soilammi, Torgeir Holm, Øistein Gjølberg Karlsen, Lars Erik Mørk, Vebjørn Leite Olsen +1 til