På tide med klimafiksing? Kan Norge fjerne mer CO₂ enn vi slipper ut?
Arrangeres av Sintef Energi og Sintef Ocean
Tirsdag 11. august
Kl. 17:45 – 18:30
Om arrangementet
Selv med full gjennomføring av dagens klimaplaner vil verden trolig passere 1,5-gradersmålet. Da holder det ikke å kutte utslipp, vi må også fjerne CO₂ som allerede er sluppet ut. Karbonfangst fra biomasse, direkte luftfangst, havbaserte løsninger og biokull er blant teknologiene som kan gjøre Norge klimapositivt, men de er fortsatt underfinansiert og underregulert.
Hva er løsningene egentlig, og hvor raskt kan de tas i bruk? Hvilke kan Norge utvikle og skalere selv? Og hvordan kan teknologien vi bygger her hjemme brukes andre steder i verden, der den virkelig monner?
SINTEF innleder med status og potensial for klimapositive løsninger i Norge: hva som er teknisk mulig, hvor raskt det kan skaleres, og hvor norsk teknologi kan ta en posisjon globalt. Deretter møter næringsaktører og miljøorganisasjoner til panelsamtale om hva som må til for å gå fra pilot til storskala. Til slutt inviterer vi til politisk debatt om hva Norge bør satse på, og hvilke virkemidler som trengs.
Det blir lett servering ifm arrangementet.
Medvirkende
Bærekraftsdirektør, SINTEF
Seniorforskre, SINTEF Ocean
Senior Corporate Specialist Climate, Elkem
Fagansvarlig, Hafslund Celsio
CTO, Removr
Bellona
AP
SV
SP
FrP
H
V
R
MDG
Kontakt
Se også
Se alle arrangementerMed Ingvil Berrefjord
Dantes Inferno: Dypdykk og livsvisdom. Påminnelse om etiske verdier.
Arrangeres av FOLKEAKADEMIET
Med Ingvil Berrefjord
Mellom straff og tilbakeføring: Stigma, utenforskap og veien videre
Arrangeres av Oslo friomsorgskontor, Kriminalomsorgen
Med
Med