Puslespillet presisjonsmedisin: hvordan passer bitene sammen?
Arrangeres av CONNECT (konsortium for innføring av kreftpresisjonsmedisin)
Mandag 10. august
Kl. 15:00 – 16:15
Om arrangementet
Presisjonsmedisin i kreft er et puslespill der mange brikker må passe sammen. Det handler om å forene riktig pasient med riktig behandling til nettopp denne pasienten, til riktig tid for behandlingen.
For å få dette til er vi avhengige av å samarbeide i et økosystem som setter pasienten i sentrum. Det jobber konsortiet CONNECT med, og under dette seminaret vil vi diskutere hvordan de ulike puslespillbitene henger sammen – og hva vi kan gjøre for at de passer enda bedre sammen.
PROGRAM
1. Hva hvis min behandling ikke er tilgjengelig?
- Marius Lindberg, advokat i Kreftforeningen
- Einar Andreassen – områdedirektør for helseøkonomi og analyse i Direktoratet for medisinske produkter
- Truls Vasvik, stortingsrepresentant (Ap) i helse- og omsorgskomiteen
2. Kliniske studier innen presisjonsmedisin. Lærdom fra studien IMPRESS – og hva nå?
- Åslaug Helland, onkolog ved Oslo Universitetssykehus
3. Kunstig intelligens. Hvordan bruke KI som et verktøy for å effektivisere diagnostikk og responskartlegging?
- Digital patologi og KI: Tarjei Hveem, instituttleder Institutt for kreftgenetikk og informatikk, Oslo Universitetssykehus
4. Nasjonalt prosjekt innen biobanking og registrering av data fra kreftpasienter: Hvordan lukke hull slik at vi får komplette genprofiler, og hvilke data trenger legemiddelindustrien?
- Steinar Thoresen, medisinsk direktør, Nordic RWE
- Solveig Kvam, fagansvarlig bioingeniør, Biobank1 / Biobank Norge
- Liv Marit Dørum, seksjonsleder og fagansvarlig for kvalitetsregistrene, Kreftregisteret
- Hilde Enserink, medisinsk direktør, MSD Norge
- Truls Vasvik, stortingsrepresentant (Ap)
Om arrangøren:
CONNECT er et offentlig-privat konsortium som jobber for å innføre presisjonsmedisin innen kreftbehandling raskere. Partnerne prøver i fellesskap ut nye løsninger innen presisjonsmedisin for å gjøre praksis på området bedre.
I dag har konsortiet 29 partnere og samler alle norske universitetssykehus, legemiddel- og teknologiselskaper, Kreftforeningen, Folkehelseinstituttet og Helsedirektoratet. Konsortiet etablerer dialog, informasjonsdeling og planlegging for nasjonal innføring av presisjonsmedisin og diagnostikk i tråd med politiske retningslinjer og målsetninger. Det koordineres av Oslo Cancer Cluster.
Praktisk:
Programmet på scenen varer til kl. 16. Deretter åpner vi for femten minutter med samtale blant publikum før seminaret stenger dørene.
Videolenke
www.youtube.com/watch?v=Yu4zAOkrKG4Lenker
Medvirkende
moderator
stortingsrepresentant i helse- og omsorgskomiteen, Arbeiderpartiet
instituttleder Institutt for kreftgenetikk og informatikk, Oslo Universitetssykehus
onkolog, professor og forskningsleder, Kreftklinikken, Oslo Universitetssykehus
seksjonsleder og fagansvarlig for kvalitetsregistrene, Kreftregisteret / Folkehelseinstituttet
medisinsk direktør, MSD Norge
advokat, Kreftforeningen
fagansvarlig bioingeniør, Biobank Norge / Biobank1
medisinsk direktør, Nordic RWE
Områdedirektør Helseøkonomi og analyse, Direktoratet for medisinske produkter
Kontakt
Se også
Se alle arrangementerMed Caroline Helen Arentz, Jon Arne Rasmussen
Med Monica Fossnes Petersson
Vedlikehold av marinefartøy: Muligheter ved militært-sivilt samarbeid
Arrangeres av CCB Naval Services
Med Terje Paulsen
Forebygging av vold i nære relasjoner: Ubrukt potensial i kriminalomsorgen?
Arrangeres av Frelsesarmeens rusomsorg
Med Benjamin Brekke-Nærstad, Martine Howden, Andreas Ribe, Johan Lothe, Cecilie Guldvog +4 til