Sivilsamfunnets støtte til forsvaret og allierte
Arrangeres av Norges forsvarsforening
Onsdag 12. august
Kl. 09:00 – 10:15
Om arrangementet
"Vårt forsvar eller allierte styrker vil ikke virke over tid hvis ikke sivilsamfunnet kan gi nødvendig støtte!"
Hensikten er å gi publikum og ansvarlige i kommuner og næringsliv en realistisk forståelse og konkrete bilder av hva det innebærer for en kommune eller region hvor militære landstyrker ankommer eller etablerer seg midlertidig.
Når forsvarsbudsjettet mer enn dobles over en tiårsperiode hadde det vært å forvente at den sivile beredskapen gis et tilsvarende løft.
Norges Forsvarsforening vil innlede.
Deretter vil sjefen for Hæren, generalmajor Lars Lervik søke å beskrive hvilke ressurser norske eller utenlandske landstyrker trenger fra kommunene og samfunnet forøvrig.
Dette etterfølges av næringslivets perspektiv og utfordringer, og avsluttes med beredskapsleder i Narvik kommune som har nylige erfaringer fra storøvelsen Cold Respons 26 hvor det ble øvet på samarbeid mellom forsvar og sivilsamfunnet.
Videolenke
fsh-arendalsuka.net/Lenker
Medvirkende
Generalsekretær, Norges Forsvarsforening
Generalmajor, Sjef Hæren
Beredskapsleder, Narvik kommune
Seniorrådgiver, Næringslivets sikkerhetsorganisasjon
Kontakt
Se også
Se alle arrangementerMed Caroline Helen Arentz, Jon Arne Rasmussen
Med Monica Fossnes Petersson
Vedlikehold av marinefartøy: Muligheter ved militært-sivilt samarbeid
Arrangeres av CCB Naval Services
Med Terje Paulsen
Forebygging av vold i nære relasjoner: Ubrukt potensial i kriminalomsorgen?
Arrangeres av Frelsesarmeens rusomsorg
Med Benjamin Brekke-Nærstad, Martine Howden, Andreas Ribe, Johan Lothe, Cecilie Guldvog +4 til