Slik vasker hjernen seg selv – og dette betyr det for deg
Arrangeres av Hjernerådet
Mandag 10. august
Kl. 14:00 – 14:45
Rådhusgaten 1
Om arrangementet
Hjernen har sitt eget renovasjonssystem. Via hjernevæsken kan avfallsstoffer fraktes ut av hjernen – en form for «hjernerens» som er annerledes enn rensing via blod-hjerne-barrieren og immuncellenes opprydding.
Oppdagelsen av dette systemet har gitt nye hypoteser om hvordan demens og andre hjernesykdommer utvikler seg. K.G. Jebsen-senteret for hjernevæskeforskning står midt i dette internasjonale forskningsfeltet.
Kan vi måle hvor godt hjernens renovasjonssystem fungerer? Påvirker søvn hjernevæsken? Og kan forstyrrelser i hjernevæskens bevegelser ha betydning for hukommelse og demens?
I dette arrangementet gir vi en lettfattelig innføring i ny forskning på hjernerens via hjernevæsken – og hva den kan bety for deg.
Medvirkende
Kontakt
Se også
Se alle arrangementerMed Per Martin Knutsen, Lene Lunde, Sverre Simen Hov, Bettina Husebø, Tina Larsen
AI is changing how SMBs operate: What leaders need to rethink about security
Arrangeres av SMB NORGE +1
Med Abhishek Ramavat
Med
Med Ari Soilammi, Torgeir Holm, Øistein Gjølberg Karlsen, Lars Erik Mørk, Vebjørn Leite Olsen +1 til