Veien mot fremtidens renseanlegg
Arrangeres av Rambøll
Torsdag 13. august
Kl. 08:00 – 10:00
Kystveien 2
Om arrangementet
Vi inviterer til frokostmøte for å diskutere de store investeringene som venter i vannbransjen. Det haster å redde Oslofjorden og å tilfredsstille EU direktiv, men investeringene er store og legger føringer for mange tiår. Tar vi de riktige valgene? Bruker vi pengene til å sikre gode synergier med industri og samfunn for øvrig? Her får du ferske erfaringer fra store utbygginger, og en paneldebatt om dilemmaet mellom fremdrift og kostnader.
Gå ikke glipp av denne viktige samtalen, og si din mening i interaktiv panelsamtale!
Frokost serveres fra klokken 07.45.
Dagsorden
07.45-08.10: Frokost og mingling med Arendals beste utsikt!
08.10-08.20: Velkommen, og kort om erfaringer fra samspill og planlegging. v/ Tor Håkonsen, Rambøll
08.20-08.35: Nye Grenland renseanlegg blir en gigantinvestering med store ringvirkninger i regionen. Hvordan har de sikret seg de rette beslutningene? v/ Bjørnar Andersen, fra Porsgrunn kommune
08.35-08.50: Ett av verdens største renseanlegg med MBR står snart klart i Sverige med Veidekke og Rambøll som viktige aktører i en samspillsentreprise. Vi hører litt om planprosessen, og hvilke erfaringer entreprenøren gjør seg etter et slik utbygging. v/ Ole Morten Sundsdal, Veidekke.
08.50-09.00: Kaffepause
09.00-09.45: Har vi glemt planlegging, eller har vi bare ikke tid? – Interaktiv Dialog om bygging av fremtidens renseanlegg!
- Innledning: Renseanlegg som utgiftspost eller muliggjører? Innledende refleksjon fra pågående utbygging av regionalt renseanlegg i Tønsberg. Daglig leder Joakim Bremnes Øian
- Hvorfor vi bare må se det store bildet! Arne Haarr, Norsk Vann
Interaktiv dialog, ledet av Tor Håkonsen, Rambøll
Medvirkende
Porsgrunn kommune
Veidekke
Tønsberg renseannlegg
Norsk Vann
Rambøll
Kontakt
Se også
Se alle arrangementerMed Caroline Helen Arentz, Jon Arne Rasmussen
Med Monica Fossnes Petersson
Vedlikehold av marinefartøy: Muligheter ved militært-sivilt samarbeid
Arrangeres av CCB Naval Services
Med Terje Paulsen
Forebygging av vold i nære relasjoner: Ubrukt potensial i kriminalomsorgen?
Arrangeres av Frelsesarmeens rusomsorg
Med Benjamin Brekke-Nærstad, Martine Howden, Andreas Ribe, Johan Lothe, Cecilie Guldvog +4 til