Hopp til hovedinnhold
Uke 33 | 10. – 14. august 2026
Annet Kultur
Kultur og frivillighet Annet

Når grådigheten tar over. Hva kan Dantes "Inferno" lære oss om samfunnet vi har skapt?

Arrangeres av Folkeakademiet

Tirsdag 11. august

Kl. 17:45 – 19:00

Den store Luftegården

Parkveien 6

Rullestoltilpasset lokale
Rullestoltilpasset WC

Om arrangementet

Dikteren Dantes mesterverk ‘Inferno’, er både en spennende fortelling om en reise gjennom dødsriket – som ofte sammenlignes med vårt eget Draumkvede - og en påminnelse om etiske verdier og hvordan vi velger.

Forfatter Kristin Flood, har skrevet en folkelig versjon av det italienske verket fra 1300-tallet. Basert på 10 års studier av originalteksten på gammel-italiensk, viser hun hvordan Dante kan brukes til refleksjon og personlig utvikling. Ved å sette handlingen inn i en aktuell sammenheng vil publikum oppleve hvordan klassisk visdom fortsatt er i stand til å berøre både hode og hjerte.

Kristin Flood og didjeridoo-musiker Zotora Per Nygaard inviterer til en sterk kunstnerisk reise gjennom Dantes Inferno. Gjennom fortelling, musikk og levende formidling møter publikum menneskene Dante plasserte i helvete – de grådige, maktsyke, selvbedragende og hensynsløse. Men forestillingen handler ikke først og fremst om middelalderen.

Den handler om spørsmål som fortsatt angår oss: Hva skjer når egeninteresser overskygger fellesskapet? Når jakten på mer blir viktigere enn hensynet til andre? Og hvilke verdier trenger et samfunn for å holde kursen?
Med Kristin Floods folkelige gjenfortelling og Zotora Per Nygaards særegne lydlandskap blir en av verdenslitteraturens største fortellinger til en sterk og aktuell opplevelse.

En forestilling om menneskets skyggesider, samfunnets moralske kompass, og kunsten som får oss til å se vår egen tid med nye øyne.Denne originale forestillingen fører deg inn i en av litteraturen største fortellinger på en gripende måte.

Zotora (Per Nygaard)

Zotora er Norges fremste didgeridooutøver og en av Europas første profesjonelle musikere på instrumentet. Etter å ha studert hos Australias urbefolkning har han gjennom flere tiår skapt unike musikalske opplevelser der lyd, pust, natur og meditasjon smelter sammen. Han er særlig kjent for sine stemningsfulle konserter i Emanuel Vigeland Museum og for sitt arbeid med å formidle didgeridooens tradisjoner og kraft.

Kristin Flood

Kristin Flood er forfatter, journalist og foredragsholder, bosatt i Venezia. Hun har arbeidet for blant annet VG, NRK og Aftenposten.

Italieneren Dante Alighieris hovedverk Den Guddommelige Komedie regnes som et av de største og mest kompliserte mesterverkene i vestens litteraturhistorie. Det er på totalt 5000 vers og Inferno er av den første tredjedelen. Gjennom sju hundre år har Dante inspirert kunstnere, forfattere, forskere og alminnelige lesere over hele verden. Inferno er kjent i Norge gjennom oversettelser på nynorsk og bokmål. Kristin Floods bok er den første lettleste
og komprimerte versjonen av Inferno utgitt i Norge.

Medvirkende

Kristin Flood

Forfatter, journalist

Zatora - Per Nygaard

Musiker

Kontakt

Anna Helene Nordbø

Leder av Folkeakademiet Agder og Folkeakademiet AKA - Agenda Kultur Arendal

engsoleie@yahoo.no

+4791188983

Kultur kunst Zatora
Podkast

Topplederpodcast med Ola Svenneby og Siv Jensen

Arrangeres av MeyerHaugen

Onsdag 12. august Kl. 11:30 – 12:15
Langbryggen 7

Med Ola Svenneby

Arbeidsliv
Podkast

Hva er beste praksis med bruk av AI i rekruttering?

Arrangeres av MeyerHaugen

Onsdag 12. august Kl. 13:30 – 14:15
Langbryggen 7

Med Sverre

Arbeidsliv Teknologi og forskning
Podkast

Presentasjon av nytt AI-basert rekrutteringsverktøy

Arrangeres av MeyerHaugen

Onsdag 12. august Kl. 12:30 – 13:15
Langbryggen 7

Med Petter Meyer, Kjetil, Sverre

Energi og industri
Onsdag 12. august Kl. 15:30 – 16:15
Langbryggen 7

Med Svein Graff, Petter Meyer

Arbeidsliv Kultur og frivillighet
Lenken er kopiert!