Det «sure» Sørlandet. 40 år med kalking av vassdrag- kan vi stoppe nå?
#vårtagder-teltet Telt Antall plasser i lokalet: 80
Onsdag 13. august 2025
09:45 - 10:45
Rullestoltilpasset lokale
Rullestoltilpasset WC
Hørselshjelpemidler
Om arrangementet
Over 40 års innsats med kalking av vassdrag på Sørlandet har gitt dokumenterte og målbare resultater: fiskebestander er gjenopprettet, økosystemer er restaurert, og biologisk mangfold har fått en ny sjanse etter omfattende forsuringsskader. Dette er ikke bare en suksesshistorie innen naturforvaltning – det er et av Norges mest langsiktige og virkningsfulle miljøtiltak.
Vi kan ikke stoppe nå, innsatsen må videreføres.
Finansiering at kalkingsvirksomheten er nå under sterkt press og vi strever med å opprettholde innsatsen på det nivået den har vært over flere tiår. Uten fortsatt kalking risikerer vi å miste alt vi har bygd opp.
Det er behov for innsats på minimum samme nivå som tidligere i mange tiår framover og vi vet at dette er tiltak som virker og er samfunnskritisk.
Program:
* Velkommen
* Kalkingen på Sørlandet- Historikk og dagens status .
* Hva blir konsekvensen av redusert kalking?
Medvirkende
- Gina Lund - Statsforvalter, Agder
- Arne Thomassen - Fylkesordfører, Agder
- Nils Olav Larsen - Ordfører, Vennesla
- Øyvind Fjeldseth - Fagsjef, NJFF
- Torfinn Evensen - Generalsekretær, Norske Lakseelver
- Hilde Singsaas - Direktør, Miljødirektoratet
- Cheryl Macdonald, Agder Fylkeskommune Ordstyrer
- Ørnulf Haraldstad
- Dag Matzow
- Gunnar Ogwyn Lindaas - Mijøverndirektør, Statsforvalteren i Agder
Praktisk informasjon
Sted og adkomst
Langbryggen
Arrangør(er)
- TEFA- Tverrfaglig Etatsgruppe for Forsuringsspørsmål i Agder (Statsforvalteren i Agder og Agder fylkeskommune)
- #vårtagder