AVLYST - Klima og beredskap – Norges behov for bærekraftig flydrivstoff (SAF)
Friergangen 4 Eventlokale Konferanselokale Antall plasser i lokalet: 250
Tirsdag 12. august 2025
10:00 - 10:45
Rullestoltilpasset lokale
Rullestoltilpasset WC
Om arrangementet
Sivil og militær luftfart skal kutte sine klimagassutslipp kraftig, men har samtidig behov for stabil drivstofftilgang i fred, krise og krig.
Direktør Forsvarsmateriell vil presentere Forsvarets hvilken rolle bruk av bærekraftig flydrivstoff (SAF) spiller for å nå Forsvarets offensive klimamål og Forsvarets behov for at det etableres produksjon av SAF i Norden fra et beredskapsperspektiv.
Norsk sivil luftfart har behov for SAF for å nå framtidige omsetningskrav og egne klimaambisjoner. Det er stor usikkert om det vil være nok SAF i Europa fremover. Mye ligger til rette for produksjon i Norge, men få, om noen investeringsbeslutninger er tatt. Vi spør: Hva skal til for å komme i gang med norsk produksjon av SAF?
----
SAF står for Sustainable Aviation Fuel. og er bærekraftig biodrivstoff, laget av avfall og rester, eller e-fuels, laget av fanget CO2 og hydrogen. For å kunne kalles SAF må klimanytten være minst 70 prosent i livsløpet, sammenlignet med fossilt drivstoff.
Medvirkende
- Erik Lahnstein - Administrerende direktør, NHO Luftfart Ordstyrer
- Wilhelm Kiil Rød - Leder for samfunnskontakt, St1
- Ida M. Larsen - Manager Public Affairs, Norsk e-Fuel
- Bjørnar Skjæran - Parlamentarisk leder, Arbeiderpartiet
- Erlend Larsen - Luftfartspolitisk talsperson, Høyre
- Jørgen Næsje - Fagsjef, Norsk industri
- Øistein Schmidt Galaaen - direktør for produksjon og bærekraft,, Fornybar Norge
- Gro Jære - Direktør, Forsvarsmateriell
Praktisk informasjon
Sted og adkomst
Friergangen 4
Arrangør(er)
- NHO LUFTFART
- Norsk Industri
- Fornybar Norge
Lenker
Kontakt
Axel Nerdrum, Næringspolitisk rådgiver
E-post:
axel.hvistendahl.nerdrum@nho.no
Telefon:
99165544