Penger er makt - hvordan kan Oljefondet bidra til en fredeligere verden?
Menneskerettighetsteltet Telt Antall plasser i lokalet: 170
Onsdag 13. august 2025
14:15 - 15:15
Rullestoltilpasset lokale
Hørselshjelpemidler
Om arrangementet
ARKIVET freds- og menneskesenter inviterer til en åpen samtale rundt de etiske vurderingene som gjøres rundt Oljefondet i dag - og om hvilket mulighetsrom for påvirkning fondet gir Norge som fredsnasjon.
Samtalen har fått fornyet aktualitet av de siste ukers nyhetsoppslag om Oljefondets investeringer. Det har heller ikke tidligere manglet på advarsler om at Norge investerer i alvorlige folkerettsbrudd. Likevel har Oljefondet, som omtaler seg selv som et av verdens største fond, ikke tatt seg råd til å sikre at de ikke bryter sine egne etiske retningslinjer. Dette krever at vi som nasjon evner å ransake våre egne prioriteringer.
Penger er makt. Oljefondet er mye makt. I denne samtalen vil vi stille spørsmål ved om det er på overtid at vi som land slutter å fokusere på hva Oljefondet kan slippe unna med ved å tøye sine etiske retningslinjer som en strikk og heller spør: Hvordan kan Oljefondet bli et fredsfond?
Daniel Gudbrandsen Farsjø, politisk rådgiver, Nei til Atomvåpen og Liv Tørres, leder av internasjonal avdeling, LO vil gi en kort gjennomgang av rapportene “At Great Cost” og “Don´t buy into Occupation”.
Susan Hassan Abdallah, palestiner og tidligere medlem av Ap vil fortelle om konsekvensene Oljefondets investeringer har på bakken i Gaza før vi løfter spørsmålet om hvordan vi fremover kan investere i fred i stedet for krig?
I panelet:
Tellef Inge Mørland (Ap), finanskomitéen på Stortinget
Paal Frisvold (MDG), nestleder Oslo MDG
Pål Nygaard, førsteamuensis Handelshøyskolen BI og en av grunnleggerne av Historikere for Palestina.
Liv Tørres, leder av internasjonal avdeling, LO
Daniel Gudbrandsen Farsjø, politisk rådgiver, Nei til Atomvåpen.
Susan Hassan Abdallah, palestiner fra Gaza, lærer, politiker og leder av Norsk Folkehjelp Sunnhordland
Gunvor Knag Fylkesnes, direktør for politikk og kommunikasjon, Redd Barna
Susan Hassan Abdallah, palestiner og lærer
Moderator:
Birgit Amalie Nilsseen, programansvarlig ARKIVET
Medvirkende
- Birgit Amalie Nilssen - Programansvarlig, ARKIVET freds- og menneskerettighetssenter Ordstyrer
- Susan Hassan Abdallah - Palestiner fra Gaza, lærer, politiker og leder for Norsk Folkehjelp Sunnhordland, Tidligere Ap
- Tellef Inge Mørland (Ap) - Medlem finanskomitéen, Stortinget
- Paal Frisvold (MDG) - Nestleder, Oslo MDG
- Liv Tørres - Leder, Internasjonal avdeling, LO
- Daniel Gudbrandsen Farsjø - Politisk rådgiver, Nei til Atomvåpen
- Gunvor Knag Fylkesnes - Direktør for politikk og kommunikasjon, Redd Barna
- Pål Nygaard - Førsteamuensis, Handelshøyskolen BI og Historikere for Palestina
Praktisk informasjon
Sted og adkomst
Ytterst på Langbryggen
Arrangør(er)
- ARKIVET freds- og menneskerettighetssenter
Lenker
Kontakt
Birgit Amalie Nilssen, Programansvarlig
E-post:
ban@arkivet.no
Telefon:
90559305