Cockpitsamtale med Klimaoptimistene: Hvordan tenker vi beredskap og klima sammen?
Nefertiti Seilbåt Antall plasser i lokalet: 50
Onsdag 13. august 2025
12:00 - 12:30
Om arrangementet
Klimaoptimisten Jens Ulltveit-Moe leder samtalen med inviterte toppledere, som også sendes som podkast.
Krig i Europa og klimakrisen tvinger frem handling på flere fronter samtidig. Og når sikkerhetspolitikk, ekstremvær og energikrise inntreffer samtidig, kan vi ikke lenger tenke på beredskap og klima som separate utfordringer. Vi må finne løsninger som styrker begge deler, samtidig.
Norge skal trygge landet, kutte utslipp og bygge ny industri. De store investeringene gjøres nå, i forsvar, infrastruktur og energisystemer. Spørsmålet er hvordan vi sikrer at disse investeringene faktisk leverer på alle tre oppdrag.
• Hvordan gjør vi infrastrukturen mer robust i møte med både klimaendringer og nye trusler?
• Hvordan sikrer vi at investeringene vi gjør i dag bygger varig trygghet og ny industri?
• Hvordan tar vi beslutninger nå som gir effekt – også i tiårene som kommer?
Skal vi lykkes, må vi endre hvordan vi samarbeider, planlegger og prioriterer. Vi trenger et taktskifte i klimapolitikken, fra sektorvis ansvar og enkelttiltak, til en felles plan for hvordan vi omstiller Norge som helhet.
Medvirkende
- Jens Ulltveit-Moe - Styreleder, Umoe Ordstyrer
- Erik Kristoffersen - Norges forsvarssjef
- Abraham Foss - Konsernsjef, Avinor
- Alexandra Bech Gjørv - Konsernsjef, Sintef
Praktisk informasjon
Sted og adkomst
Pollen
Arrangør(er)
- Skift - Næringslivets klimaledere
Lenker
Kontakt
Kamila Isak Mahamoud
E-post:
kamila@skiftnorge.no
Telefon:
95421180