Medskapninger - ikke «viltressurser»

Sted

Bystyresalen Møtelokale Antall plasser i lokalet: 100

Dato

Onsdag 13. august 2025

Tid

14:30 - 15:30

Rullestoltilpasset lokale

Rullestoltilpasset WC

Hørselshjelpemidler

Om arrangementet

NOAH arrangerer foredrag av naturfotograf Roger Brendhagen og samtale med journalist og dokumentarfilm kommentator Frode Stang om hvordan man bedre kan leve med ville dyr.
Aktiviteter som naturfotografering, fugletitting og rovdyrsafari gir opplevelser uten å skade dyrelivet – og disse aktivitetene er inntektsbringende næringer i mange andre land. Hvorfor satser vi ikke mer på dette i Norge?

Forskere har advart oss i årevis om at menneskets utnyttelse av dyr og natur har alvorlige konsekvenser. Og den nyeste rapporten fra FNs Naturpanel viser at jakt, fangst og fiske er den nest største årsaken til at ville dyr forsvinner. Til tross for dette, velger regjeringen å bruke skattepenger på å fremme jakt. Hvorfor prioriteres jakt fremfor friluftsaktiviteter basert på å glede seg over levende dyr? Aktiviteter som naturfotografering, fugletitting og rovdyrsafari gir opplevelser uten å skade dyrelivet – og disse aktivitetene er inntektsbringende næringer i mange andre land. Hvorfor satser vi ikke mer på dette i Norge?

Å lære å leve sammen med ville dyr er den eneste farbare veien når de ville dyrenes habitater gradvis minsker, og mennesker tar over eller påvirker deres leveområder i økende grad. I en rekke andre land settes sameksistens med ville dyr høyt på agendaen – er det ikke på tide at vi gjør det samme i Norge?

Det er adgangskontroll på Arendal kultur- og rådhus, og det må beregnes noe ekstra tid for å komme inn. Merk at det er ikke tillatt å ta med flasker, paraplyer og liknende gjenstander inn i bygningen.

Medvirkende

  • Roger Brendhagen - Naturfotograf
  • Frode Stang - Journalist/ dokumentarfilm kommentantor
  • Maria Lien - Veterinær, NOAH - for dyrs rettigheter
  • Hege Jenssen, NOAH - for dyrs rettigheter Ordstyrer

Praktisk informasjon

Sted og adkomst

Sam Eydes plass 2

Arrangør(er)

  • NOAH - for dyrs rettigheter
  • Foreningen Våre Rovdyr

Lenker

Kontakt

Hege Jenssen, Frivillighetskoordinator
E-post: hege@dyrsrettigheter.no
Telefon: +4791790578

Hopp til toppen